Konya Adblue İstasyonu, Adblue Nedir? Adblue Nerede Bulunur?

Konya Adblue İstasyonu, Adblue Nedir? Adblue Nerede Bulunur?

Konya Opet AdBlue

Dizel egzoz sıvısı (Adblue), bir dizel motorun yarattığı hava kirliliği miktarını azaltmak için kullanılan bir sıvıdır. Spesifik olarak, DEF,% 32.5 üre ve % 67.5 deiyonize su ile oluşturulan sulu bir üre çözeltisidir. AdBlue, dizel motorlu araçların oluşturmuş olduğu egzoz salınımı azaltmak için kullanılan ve içeriği % 32,5 üre ve %67,5 saflaştırılmış sudan oluşan su bazlı bir üre çözeltisidir.

Opet AdBlue İstasyonu ISO 22241 standardına uygun üretilmiş doğayla uyumlu su bazlı üre çözeltisi olup, SCR teknolojisine sahip dizel motorlu araçlardan çevreye salınan zararlı azot oksit (Nox) emisyonlarının Euro IV ve sonrası emisyon standartlarında belirtilen seviyelere indirgenmesini sağlamak üzere kullanılır. Hafif ticar, binek ve ağır ticari dizel araçlarda gelişmiş Çevre Emisyon Standartları’nı karşılayabilmek için diğer emisyon sistemlerine ek olarak bir de SCR (Seçici Katalitik İndirgeme) Sistemi de kullanılmaktadır.

SCR (Seçici Katalitik İndirgeme) Sistemi

Binek, hafif ticari ve ağır ticari dizel araçlarınızda kullanılan bu sisteme egzoz atıkları girmeden önce üzerine özel bir kimyasal karışım olan Opet AdBlue® püskürtülmektedir. Daha sonra sistemin içerisine giren çevreye zararlı egzoz atıkları Opet AdBlue® ile etkileşime girerek, çevreye hiçbir zararı olmayan su ve azota çevrilmektedir.

Opet AdBlue® artık akaryakıt gibi aracınızın ayrılmaz bir sarf malzemesi haline gelmiştir.

SCR sistemine sahip dizel aracınızdan optimum performansı alabilmek için mutlaka VDA onayına sahip Opet AdBlue®’nun kullanılmasını tavsiye ederiz. 

1. Adblue Kullanılmazsa Ne Olur?

Adblue Kullanılmazsa Ne Olur? Eğer Adblue tankının doldurulması unutulursa ve boşalırsa, aracın yakıt püskürtme sistemi otomatik olarak yakıt püskürtme düzeyini azaltır ve araç çekişten düşer. İzin verilen emisyon düzeylerinin aşılmasına neden olabilir ve katalizör kısa sürede hasar görebilir. Filtrede ise sıvı geçişi sağlanmadığı ya da az sağlandığı için filtreler kurur ve büzüşebilir.

2. Adblue Hangi Araçlarda Kullanılır?

AdBlue ilk kullanım zamanlarında çoğunlukta olarak kamyon, tır, yolcu otobüsleri gibi büyük ticari araçlarda kullanılıyordu. Şimdilerde ise yeni model birçok binek arabalarında da yine bir süredir AdBlue kullanılmakta. Ancak Euro 6 emisyon standartları gereği günümüzde çok daha fazla sayıda binek araç, AdBlue desteğini alıyor.

3. Adblue Neden Adblue İstasyonunda Doldurulmalıdır?

Bilindiği üzere Adblue ürünleri genellikle şişe olarak satılmaktadır, fakat bu şişeleme ile aracınızın alacağı adblue miktarı eksik veya fazla olabilmekte. Bunun da önüne geçilmesi amacıyla petrol istasyonumuzda bulundurduğumuz adblue istasyonu ile size aracınızın kapasitesince adblue sağlayabilmekteyiz.

Add a Comment

Your email address will not be published.